Blog > Komentarze do wpisu

Pasta pomidorowa z oliwą

pastapomidorowa

 

Inspiracją był dla mnie wyjazd do Hiszpanii, do Barcelony. Gospodynie robiły nam kanapki bez masła, ale ... z jakiegoś rodzaju pastą z pomidorów i oliwy z oliwek. Pyszne!

Świetny pomysł na upały i jako zamiennik masła (nie każdy może je jeść).

Pierwszą pastę zrobiłam, gdy miałam gości, a tu zabrakło mi masła do kanapek. Goście byli zachwyceni. I tak z chwilowego niedostatku powstał hit wieczoru :)

 

 

Oto przepis:

1 koncentrat pomidorowy ok. 200ml

oliwa z oliwek

sól - mała, płaska łyżeczka lub wg uznania

zioła - najczęściej biorę czosnek i oregano; można zamiast tego dać tymianek, albo majeranek, albo bazylię; proponuję eksperymentować i znaleźć własny ulubiony przepis :)

czas przygotowania 5 min.

Do koncentratu wsypuję sól i zioła, mieszam. Wlewam oliwę np. 1/4 szklanki, mieszam. Dodaję więcej, aż do uzyskania jednolitej, oleistej pasty trochę przypominającej majonez. Uwaga, aby nie dodać za dużo oliwy, bo będzie ściekać z kanapek.

Smarować pastą kanapki zamiast masła. Świetne na imprezy, grille, śniadanie dla niejadków.

 

Jeszcze jedno - zamiast oliwy można użyć oleju rzepakowego z pierwszego tłoczenia na zimno. Dlaczego? Olej rzepakowy zawiera taką samą ilość kwasów Omega-9 (jednonienasyconych) co oliwa z oliwek i dlatego nazywany jest oliwą północnej Europy. W smaku będzie trochę łagodniejszy, a równie zdrowy.

 

 

niedziela, 23 stycznia 2011, kallena

Polecane wpisy